Vytisknout tuto stránku

Encyklopedie koček

leden 15th, 2018
Napsal(a) 
Číst 2659 krát
Zveřejněno v Knihy o kočkách
(2 hlasů)

Encyklopedie koček je kniha, která je rozdělena do tématických kapitol s podrobnými údaji týkající se například vlastnictví kočky a péče o ni, dále o historii a její roli ve světě lidí... Na každé straně jsou doplňující fotografie, přehledy a rámečky "Víte, že ..". Kniha popisuje celkem 44 plemen koček a je rozdělena na přehled dlouhosrstých i krátkosrstých koček a zvláštní oddíl je věnován vzácným a novým plemenům. Údaje o plemeni obsahují další názvy, tvar těla a přípustné barvy, aktivitu... 

 Na úvod tohoto článku je nutno uvést, že kniha byla vydána v roce 2001 v angličtině. V češtině byla vydána o tři roky později v roce 2004. Proto je třeba brát některé údaje v knize s rezevou, jelikož některá fakta jsou pro nás v současné době již neaktuální. Proto některé postupy či charakteristiky už neplatí a proto se můžeme nad některými informacemi pousmát. Ale i přesto jsou pro tyto staré knihy pokladem, který moc ráda v antikvariátech vyhledávám. Bohužel je takových knich jako šafránu a narazit na kvalitní knihu je skutečně umění. Někdy je umění narazit na jakoukoli odbornou knihu s tématem koček. 

 

 

Údaje o knize

Anglický originál: THE ENCYKLOPEDIA OF CATS

Autor: Michael Pollard

Překlad: Romana Anděrová

Nakladatelství Slovart, 2004

ISBN 80-7209-552-8

 titul

Obsah knihy

1) Svět koček

Při prolistování této knihy mohu s čistým svědomím říci, že jde o komplexní encyklopedii, kterou by měl mít v knihovničce každý milovník koček. Na 384 stranách dostanete celkový přehled o tom, kdo je kočka a jaká může být. V této kapitole se dozvíte o obecném úvodu do světa koček. 

2) Stavba těla a smysly

Úplným základem jsou znalosti stavby těla a jednotlivých smyslů. Popisuje jednotlivé kosti, svaly, funkce tlapek, zubů nebo srsti a kůže. Také se v této kapitole dozvíte o smyslovém vnímání koček, kterými jsou - zrak, sluch, čichu, chuť a hmatu. Část první kapitoly je věnována jednotlivým životním etapám. Autor se věnuje i psychologii koček a kočičí řeči.


3) Péče o kočku a chov

Co vše život s kočkou obnáší? Na co zaměřit při výběru kočky či kotěte? Dozvíte se taktéž základy o krmení, výcviku či správné péči o srst. Další podstatnou částí života s kočkou představuje i cestování s kočkou. Dočtete se, jaký je rozdíl mezi domácí kočkou a kočkou žijící venku. Kapitola je věnována i kočičím zvykům. 


4) Zdraví a chov

Tato část je asi jednou z nejdůležitějších a kapitol týkajících se zdraví. Dozvíte se, jak pečovat o kočku, aby byla co nejdéle zdravá a fit. Pokud se již nějaké zdravotní potíže objeví, tak jak je možné poznat. Samozřejmě se zde dozvíte základy péče o kočičího seniora, o březí kočku a odchovu koťat.


5) Kočky v historii

Zde se podíváte do historie na to, jaká byla cesta od kočky divoké k vašemu ragdollovi. Jedna z kapitol se zabývá i nepřátel, které měly kočky v rámci historie. Postupem času se však kočka stávala čím dál oblíbenější, kdy na toto téma je i kapitola "Od pronásledování k oblibě". Dočtete se o hromadě mýtů, které mezi lidmi kolují, ale také o tom, které kočky jsou známé díky literatuře, umění, filmu či divadlu.

 
6) Kočky na výstavách

Již od nepaměti, kdy se započalo se šlechtěním koček, jsou známy i výstavy - jakési soutěže krásy. Tato kapitola pojednává o jejich historii a taktéž o historii chovatelských organizací. Něco se dozvíte také o přípravě na výstavy či o organizaci a fungování světových výstav v Americe a ve světě. 

 
7) Třídění koček

Z jakého důvodu se kočka chová tak či onak, se dozvíte v této kapitole. Kapitola však dále pojednává i o genetice a dědičnosti. Dozvíte se taktéž něco málo o genových mutacích či genetických vadách. Podstatnou část kapitoly tvoří i kočičí názvosloví.

 
8) Přehled plemen

Základní rozdělení plemen je na kočky dlouhosrsté a krátkosrsté. Tyto jsou dále v rámci jednotlivých plemen rozepsány v kapitolách 9) Dlouhosrsté kočky a 10) Krátkosrsté kočky. Našeho milovaného ragdolla nalezneme však v kapitole 11) Vzácná plemena. Dle knihy tato kapitola pojednává o plemenech, která jsou v chovatelských kruzích jako novinky nebo jsou vzácná, kdy jsou k vidění jen málokdy. Když se na tyto informace podíváme z našeho roku 2018, přijde nám to jistě úsměvné. Dnes již ragdoll nepatří k vzácným plemenům, jelikož je již poměrně rozšířené. Pravdou však je, že v porovnání s jinými plemeny jej pořád řadíme k plemenům mladým. Což s sebou nese v chovu jistá rizika. Ale o tom zase až někdy příště...

strana1 strana2

  

12) Nečistokrevné kočky

 
13) Divoké druhy koček

V této kapitole se dočtete něco málo o krapet větších kočkách, jako jsou např. jaguár, lev, levhart, tygr, puma, ocelot, rys...

 

Závěr

Za sebe mohu tuto knihu všem pouze doporučit. Pokud na ni v nějakém antikvariátu narazíte, určitě neváhejte nad její koupí. Podle mě v této knize najde každý něco. Začátečník se dozví skutečně základy ze světa koček a pokročilejší či chovatel se zase něco dozví z historie, jaký byl pohled na kočky kdysi... 

Hodnocení knihy: 1

 

 

 

Tento web a jeho obsah (vč. grafické úpravy a uspořádání) je chráněn autorským právem dle zákona č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (dále jen "Autorský zákon") ve znění pozdějších předpisů. Jakékoliv použití díla či jeho části bez souhlasu vlastníka autorský práv může mít za následek postih v rámci občanskoprávního či trestního řízení, jakož i vznik odpovědnosti za škody způsobené nositeli majetkových práv ve smyslu ustanovení Občanského zákoníku a Trestního zákoníku, případně uplatnění jiných práv vyplývajících z Autorského zákona a dalších právních předpisů. 

 

Naposledy změněno neděle, 05 duben 2020 22:31